Motorkářské bundy

 

Rozdělení moto bund

Nejčastěji dělíme motorkářské bundy na textilní a kožené.  
 
 
 
 
   Jsou zhotoveny z textilních materiálů. Na základě jejich délky je můžeme dále rozlišit na delší a kratší (viz fotografie). Obvykle obsahují 100% voděodolnou membránu a vyjímatelnou vnitřní vložku – ta Vám zajistí teplo v případě chladnějšího počasí. Naopak v horkých dnech oceníte ventilaci – obvykle bývá v přední a zadní části (oblast prsou a lopatek). Aby Vám bunda dokonale padla a nedocházelo k posouvání chráničů, mívají bundy pásky pro nastevní šířky a to na rukávech, v pase a na bocích.
   Pokud bunda obsahuje chrániče, jedná se obvykle o chrániče loktů, ramen a zad. Chrániče bývají vyjímatelné. Zádový chránič je pěnový, pro vyšší bezpečnost doporučujeme zakoupení samostatného páteřového chrániče.
   Zipy na kvalitních bundách se neobejdou bez ochrany proti vniknutí vody dovnitř (tzv. labyrint). Kapsy mohou mít nepromokavé zipy a v zadní části jsou bundy vybaveny zipem pro spojení s kalhotami.
   Výrobci samozřejmě nezapomínají na Vaši bezpečnost. Většina bund je opatřena reflexními prvky. Některé navíc obsahují reflexní potah na přilbu nebo vestu.
 
 
 
 
   Kožené bundy jsou vyrobeny z kvalitní kůže. Můžeme je rozdělit na dámské a pánské. Kožené bundy obvykle neobsahují voděodolnou membránu, nemají nepromokavé zipy, pásky pro nastavení šířky rukávů či pasu. Ventilace bývá řešena pomocí zipů nebo perforovanou kůží (děrování). Kožené bundy typu „křivák“ obvykle neobsahují reflexní prvky.
 

 

Jak pečovat o motorkářské bundy?

   Při péči o bundy následujte vždy instrukce na nich uvedené. Před praním nebo čištěním oděvu vyjměte protektory. Pokud bunda obsahuje membránu, používejte speciální prací prostředky, aby nedošlo k jejímu poškození. U textilních bund nezapomínejte na pravidelnou impregnaci, která zlepší jejich voděodolnost. Při péči o kožené bundy používejte příslušné spreje, mazadla na kůži apod. Znečištění na bundě odstraníte vlhkým hadříkem, v případě většího znečištění mýdlem na kožené výrobky. Kožené oblečení nikdy nesušte na topení!
 
 

Tabulky velikostí