Motorkářské přilby

Přilby slouží jako ochrana hlavy proti zranění. Motorkářské přilby se dělí na integrální přilby, otevřené přilby, vyklápěcí přilby.

Český motoshop - MOTORKÁŘSKÉ PŘILBY

SK verzia - Prilby na motorku

 

Co je při nákupu přilby důležité?

Přilba je nejdůležitejší součáští vybavení pro motorkáře. Pokud netušíte, co je při nákupu přilby důležité, připravili jsme pro Vás několik užitečných tipů.

  • Přilba musí být homologována!

  • Nesmí být volná, musí dokonale sedět na hlavě.

  • Pásek a spona pod bradou nesmí tlačit do krku.

 

Motorkářské přilby dělíme na integrální, výklopné, otevřené, chopper a krosové.

 

Integrální přilby

Tyto přilby jsou vhodné pro cestovní a silniční motorky. Kryjí celou hlavu, mají pevnou ochranu brady a plexisklo.

 

Výklopné přilby

Na první pohled jsou podobné integrálním přilbám s tím rozdílem, že se vyklápí v přední časti, což Vám umožňuje jíst, pít nebo hovořit s lidmi, aniž byste museli přilbu sundávat. Tento druh přilby je velice vhodný pro jezdce, kteří nosí brýle nebo hodně cestují. Oproti integrální přilbě je nasazování výklopné přilby mnohem pohodlnější. Velmi často je součástí výklopné přilby i sluneční clona.

 

 

Otevřené přilby

Otevřené přilby nedisponují ochranou brady, přesto splňují veškeré bezpečnostní normy. Jsou určeny především pro řidiče skutrů, chopperů či customů. Oči jsou chráněny buďto brýlemi nebo hledím.

 

 

 

Chopper přilby

Chopper přilby jsou stylovým doplňkem a jsou určeny spíše pro pohodovou jízdu. Vaši hlavu neochrání tolik jako například integrální přilba. Některé chopper přilby nejsou homologovány a slouží pouze pro sportovní účely.

 

 

 

Krosové přilby

Přilby určené pro enduro a motocross jsou konstruovány pro nižší rychlosti. Disponují pevnou ochranou brady a jsou doplněné „kšiltem“. Oči jsou chráněny motokrosovými brýlemi. 

 

  

 

Jakou velikost přilby zvolit?

Ke zjištění velikosti přilby Vám pomůže následující tabulka. Obvod hlavy se měří přes čelo. Pokud je Vám přilba při zkoušení trošku těsnější, nevadí to, je to lepší, než kdyby vám byla volná! Díky polstrování se přilba časem vytlačí a přizpůsobí.
 

Velikost Obvod hlavy v cm
XXXS 49-50
XXS 51-52
XS 53-54
S 55-56
M 57-58
L 59-60
XL 61-62
XXL 63-64

 

Z jakých materiálů se přilby vyrábějí?

Při výběru přilby by Vás měl ovlivnit také materiál, ze kterého je přilba vyrobena! Může se jednat o termoplast, polykarbonát, karbon, kevlar, skelná vlákna apod. V dnešní době moderních technologií se stále objevují nové typy zdokonalených materiálů. Přilby vyráběné z kevlaru či skelných vláken jsou sice dražší, ale poskytují lepší ochranu. Mezi levnější varianty patří termoplast, tyto přilby jsou většinou těžší a je potřeba si ohlídat zda splňují normu. To poznáte podle homologace, evropská norma je ECE 22.05. Ve většině případů je na pásku uvedeno písmeno E (to znamená, že přilba splňuje normu) a číslo (pro kterou zemi 1-Německo, 2-Francie..., toto už není tak podstatné).

 

www.motoobleceni-na-motorku.cz